Новини

Новини
05.09.22
МОНІТОРИНГ ЗАКОНОДАВСТВА

Суб’єктів первинного фінмоніторингу на окупованих територіях не каратимуть за невиконання вимог протидії легалізації зло...

Кабінет Міністрів схвалив зміни до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», якими передбачено, зокрема:

1) розширити перелік клієнтів, яким суб’єкт первинного фінансового моніторингу (СПФМ) зобов’язаний встановити високий ризик ділових відносин щодо: фізичних осіб, які є громадянами рф; юридичних осіб, місцезнаходження якої є рф; юридичних осіб, у яких засновники (учасниками, акціонерами) та/або КБВ є особи рф; олігархів;

2) виключити підсанкційних осіб з переліку клієнтів, яким встановлюється неприйнятно високий рівень ризику, залишивши їх у переліку клієнтів із високим ризиком;

3) розширити ознаки порогової фінансової операції, ознакою при якій однією з учасників операції є особа рф;

4) розширити перелік спеціально визначених СПФМ особами, які здійснюють торговельну діяльність культурними цінностями торгівців творами мистецтва та посередників в такій діяльності та суб’єктами господарювання, які надають посередницькі та/або консультаційні послуги при наданні в оренду нерухомого майна, та встановити, що державне регулювання і нагляд за такими особами здійснюватиме Мінфін;

5) розширити ознаки бездоганної ділової репутації відсутністю судимості за кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку;

6) у разі наявності у фізичної особи громадянства (підданства) держави, яка здійснює збройну агресію проти України, така особа не може займати відповідні посади СПФМ;

7) звільнити СПФМ від відповідальності за порушення вимог у сфері запобігання та протидії у разі знаходження таких СПФМ на території бойових дій та/або тимчасово окупованих територіях.

Джерело: Lexinform

31.08.22
МОНІТОРИНГ ЗАКОНОДАВСТВА

Регуляторні документи визнаватимуть недійсними та переглядатимуть прискорено

Кабінет Міністрів схвалив проект Закону «Про прискорений перегляд інструментів державного регулювання господарської діяльності».

«Ініціатива передбачає створення Комісії з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання. Її очолить Міністр економіки України, а до складу увійдуть представники ОПУ, Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, Мін’юсту, Мінфіну, Мінцифри, Мінрегіону, ДРС. Комісія засідатиме щонайменше двічі на місяць», - пояснили у Міністерстві економіки.

В рамках засідань Комісії передбачається, що органи влади «захищатимуть» інструменти, які необхідно залишити для ефективного та якісного регулювання бізнесу.

На підставі пропозицій Комісії Уряд затверджуватиме Виключний перелік інструментів регулювання бізнесу, а з 1 січня 2023 р. інструменти держрегулювання, які не будуть визначені законами та не включені до постанови про Виключний перелік, визнаватимуться недійсними.

При цьому передбачається, що в разі необхідності запровадження після 1 січня 2023 р. нового інструменту державного регулювання господарської діяльності, орган влади ініціюватиме внесення такого інструменту до Виключного переліку з одночасним виключенням з нього 2 інших інструментів у цій же сфері.

Пропонується також створити Єдину державну електронну систему дозвільних документів, яка забезпечить діджиталізацію інструментів з Виключного переліку.

Джерело: Lexinform

31.08.22
МОНІТОРИНГ ЗАКОНОДАВСТВА

Спрощуються формальності у торгівлі товарами

Верховна Рада прийняла Закон (законопроект № 0165), згідно з яким Верховна Рада постановила приєднатися до Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами, вчиненої 20 травня 1987 року, яка набирає чинності для України в перший день другого місяця після подання на зберігання офіційного документа про приєднання, з такою заявою:

«Україна приймає відповідно до пункту 5 статті 11а Конвенції всі рекомендації та рішення Спільного комітету, зазначені у статті 11(2) і (3) Конвенції, прийняті між датою запрошення та датою, коли приєднання набере чинності».

Статтею 2 Конвенції, зокрема, передбачено, що якщо товари є предметом торгівлі між Договірними сторонами, формальності, пов’язані із такою торгівлею, виконують із використанням єдиного документа на основі форми декларації, зразки якої наведені у додатку I до цієї Конвенції. Єдиний документ, залежно від обставин, використовують як декларацію або документ про експорт, транзит або імпорт.

Джерело: Lexinform

29.08.22
МОНІТОРИНГ ЗАКОНОДАВСТВА

Довідку податкового резидента України можна отримати онлайн

Міністерство фінансів України прийняло наказ № 248, яким:

1) затверджено форму довідки-підтвердження резидентства для уникнення подвійного резидентства відповідно до міжнародних стандартів;

2) визначено процедуру видачі відповідної довідки, зокрема в е-формі;

3) передбачено її видачу з транслітерацією англійською мовою.

«Вирішено одну із ключових проблем ризику подвійного оподаткування підприємців за кордоном. Відтепер отримати довідку-підтвердження статусу податкового резидента України можна онлайн», - прокоментував Голова Державної регуляторної служби України Олексій Кучер.

Джерело: Lexinform

29.08.22
МОНІТОРИНГ ЗАКОНОДАВСТВА

Нові правила е-аукціонів малої приватизації

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу» від 23 серпня 2022 р. № 952.

Як пояснила Перший віце-прем’єр-міністр України - Міністр економіки Юлія Свириденко, передбачено такі новації:

1) запровадження повторного електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій;

2) скорочення періоду між аукціонами з 20-35 до 10-15 календарних днів;

3) підписання протоколу про результати електронного аукціону шляхом накладання кваліфікованих електронних підписів;

4) сплата переможцем електронного аукціону ціни продажу об’єкта приватизації протягом 20 робочих днів з дня формування протоколу про результати аукціону;

5) укладення договору купівлі-продажу об'єкта приватизації протягом 25 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу;

6) опублікування органом приватизації в електронній торговій системі наказу про завершення приватизації протягом 10 календарних днів з дня його видання.

Установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування не проводиться приватизація об'єктів, які розташовані на територіях адміністративно-територіальних одиниць, перелік яких затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Джерело: Lexinform

29.08.22
МОНІТОРИНГ ЗАКОНОДАВСТВА

Інвесторам у відновлення України спростять дозвільні процедури

Кабінет Міністрів схвалив проект Закону щодо спрощення дозвільних процедур для набуття права на землю та для початку будівництва під час реалізації проектів, що спрямовані на відновлення економіки.

Як пояснила Перший віце-прем'єр-міністр - Міністр економіки Юлія Свириденко, під час дії воєнного стану та у відбудовний період підприємці, які реалізують проекти, що входять до Переліку проектів відновлення економіки, отримують максимально сприятливі умови для інвестування, зокрема:

1) скорочення строків набуття прав на земельну ділянку - з 18 до 3 місяців;

2) право на земельну ділянку набуватиметься без аукціону, без документації з землеустрою, з гарантіями невідчуження ділянки;

3) встановлення та зміна цільового призначення землі зможе відбуватися без дотримання правил співвідношення між видом цільового призначення та видом функціонального призначення території;

4) проектування об’єкта будівництва може відбуватися без дотримання містобудівних умов і обмежень за умови відповідності будівельним нормам.

Проектом відновлення буде вважатися проект, що:

1) має вартість від 500 тисяч євро;

2) спрямований на будь-яку сферу промисловості (за виключенням діяльності з поводження з відходами та будівництва житла).

Для його включення до Переліку проектів відновлення підприємцю слід подати заявку до Міністерства економіки.

«Пришвидшуємо відбудову України шляхом залучення приватних інвестицій. Створюємо інвесторам максимально комфортні процедурні умови для реалізації інвестиційних проектів. Нам слід в найкоротші строки відбудувати інфраструктуру, відновити втрачені та створити нові виробництва. Закон про швидкі інвестиції передбачає такі змін в законодавстві, щоб в Україні можна було максимально швидко і без зайвої бюрократії будувати промислові підприємства з нуля. Таким чином ми плануємо якнайсильніше розвинути переробну промисловість», - прокоментувала Юлія Свириденко.

Джерело: Lexinform

29.08.22
МОНІТОРИНГ ЗАКОНОДАВСТВА

Нові нормативи капіталу і ризиків для небанківських надавачів платіжних послуг

Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про встановлення пруденційних нормативів, що є обов'язковими для дотримання небанківськими надавачами платіжних послуг, та визначення методики їх розрахунку» від 25 серпня 2022 р. № 190.

Затверджене Положення для цілей здійснення нагляду визначає методики розрахунку пруденційних нормативів та встановлює такі пруденційні нормативи, що є обов'язковими для дотримання небанківськими надавачами фінансових платіжних послуг:

1) нормативи капіталу:

- мінімального розміру власного капіталу (Н1);

- достатності (адекватності) регулятивного капіталу (Н2);

2) нормативи кредитного ризику:

- максимального розміру кредитного ризику на одну особу (користувача, групу пов'язаних користувачів) (Н3);

- максимального розміру кредитних ризиків на всіх осіб (користувачів) (Н4);

3) норматив короткострокової ліквідності (Н5).

Вимоги цього Положення поширюються на небанківських надавачів фінансових платіжних послуг, які отримали ліцензію на надання фінансових платіжних послуг відповідно до Закону України «Про платіжні послуги».

Небанківські надавачі фінансових платіжних послуг (крім малих платіжних установ) зобов'язані щодня дотримуватись у своїй діяльності нормативів мінімального розміру власного капіталу (Н1) та достатності (адекватності) регулятивного капіталу (Н2).

Малі платіжні установи зобов'язані щодня дотримуватись у своїй діяльності нормативу мінімального розміру власного капіталу (Н1).

Платіжна установа, установа електронних грошей, оператор поштового зв'язку, які відповідно до вимог статті 22 Закону України «Про платіжні послуги» на підставі ліцензії на надання фінансових платіжних послуг надають користувачам на умовах кредиту кошти для виконання платіжних операцій, крім платіжних операцій з електронними грошима, зобов'язані щодня дотримуватися нормативів мінімального розміру власного капіталу (Н1), достатності (адекватності) регулятивного капіталу (Н2), максимального розміру кредитного ризику на одну особу (користувача, групу пов'язаних користувачів) (Н3), максимального розміру кредитних ризиків на всіх осіб (користувачів) (Н4) та нормативу короткострокової ліквідності (Н5).

Порушення небанківським надавачем фінансових платіжних послуг нормативного значення пруденційних нормативів станом на будь-який календарний день є недотриманням пруденційних нормативів.

Джерело: Lexinform

26.08.22
МОНІТОРИНГ ЗАКОНОДАВСТВА

Всі держпідприємства утворюватимуть за погодженням з КМУ

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Питання утворення суб’єктів господарювання державного сектору економіки у період воєнного стану» від 23 серпня 2022 р. № 941, якою встановлено, що у період воєнного стану утворення державних підприємств, установ та організацій, заснування господарських організацій, до статутного капіталу яких передається державне майно, суб’єктами управління об’єктами державної власності здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Джерело: Lexinform

26.08.22
МСП

Вимоги до будівництва і реконструкції медзакладів можна обговорити

Міністерство охорони здоров’я опублікувало для обговорення проект наказу «Про затвердження Державних санітарних норм і правил «Санітарно-протиепідемічні вимоги до нового будівництва і реконструкції закладів охорони здоров’я».

«Запропонований до обговорення проект акту передбачає запровадження сучасних санітарно-протиепідемічних норм і правил до нового будівництва і реконструкції закладів охорони здоров’я. Йдеться про норми щодо профілактики інфекцій та інфекційного контролю, палат ізоляції пацієнтів, операційних відділень та відділень репроцесингу медичних виробів. Також цим проектом впроваджується стандартизована форма медичного завдання на проектування», – пояснив Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Джерело: Lexinform

26.08.22
МОНІТОРИНГ ЗАКОНОДАВСТВА

Продовжити чинні бронювання військовозобов’язаних закликав бізнес

У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» № 7687, яким пропонується суттєво розширити можливості бронювання військовозобов’язаних для підприємств на період воєнного стану та, зокрема, дозволити бронювання без укладання договорів щодо виконання мобілізаційних завдань.

«Європейська Бізнес Асоціація вітає таку ініціативу як надзвичайно важливу, адже створення можливостей для бронювання критичного для роботи підприємств персоналу – запорука економічної та продовольчої безпеки держави. Власне, останні місяці бізнес постійно на цьому наголошував. Оскільки з початку травня процедура бронювання суттєво загальмувалась у зв’язку з майже неможливістю укладання договорів на мобілізаційні завдання, яких, у більшості випадків, просто не виявилося на рівні органів місцевої влади. А навіть якщо такі завдання і були, то процедура погодження бронювання органами влади на практиці становила місяць, а то й більше, що вкрай великий термін очікування для підприємців, яким було важливо вирішувати ключові бізнес-процеси, до прикладу, погоджувати нові логістичні ланцюги, підписувати контракти тощо», – прокоментували у Асоціації.

Отже, Асоціація звернулась до Голови Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки із закликом на найближчому засіданні прийняти за основу законопроект № 7687. У той же час, у зв’язку з тим, що нова хвиля бронювань розпочнеться найближчими тижнями, бізнес закликав Уряд одноразово продовжити чинні бронювання на три місяці.

Джерело: Lexinform