Навігатор фінансової підтримки
Фонд розвитку підприємництва успішно працює над тим, щоб зберегти малий та середній бізнес в Україні навіть під час війни. У рамках цієї роботи було запущено програму «Додай енергії твоєму бізнесу».
Ми поспілкувалися з Андрієм Гапоном, виконавчим директором Фонду, який і розповів нам про те, як працює програма, які її переваги та чому допомога малому та середньому бізнесу — це ключ до виживання.
— Андрію Олександровичу, малий та середній бізнес відіграють ключову роль в економіці України. Яким чином буде працювати нова програма «Додай енергії твоєму бізнесу» в надважких умовах війни?
— По-перше, хотів би зазначити, що малий та середній бізнес навіть у цей складний час відіграють надзвичайно важливу роль в економіці України. До війни цей сегмент становив 99% всього бізнесу в нашій країні. Зараз ці пропорції змінилися через те, що є окуповані території, і бізнес, на жаль, зазнав великих втрат. Але й досі малий та середній бізнес (далі — МСБ) є ядром нашої економіки.
Саме тому питання доступу до дешевого фінансування МСБ — це дуже важливе питання, якщо говорити про стабільність нашої країни. Що таке малий та середній бізнес зараз: це, по-перше, робочі місця. Робочі місця — саме те, що дозволяє бюджету України поповнити свій баланс. Офіційно оформлені працівники є платниками податків, і це дозволяє не тільки поповнювати бюджет нашої країни, а й надавати допомогу на лінії фронту. Ось чому вкрай необхідно зосередити свою увагу на підтримці МСБ.
Фонд розвитку підприємництва був заснований у 1996 році й називався Німецько-Українським Фондом. Від початку його роботи у статутних завданнях була прописана підтримка малого бізнесу в Україні. І ось ми працюємо вже понад 25 років. За цей час Фонд розвитку підприємництва реалізував багато програм, що, в основному, були пов’язані з кредитуванням МСБ. Нам активно допомагали Німецький банк розвитку KfW та уряд Німеччини, які надавали фінанси для того, щоб ми могли розвивати малий та середній бізнес в Україні
— Програма «Додай енергії твоєму бізнесу» є наступним кроком у рамках проєкту «Підтримка малих і середніх підприємств». Наскільки цей проєкт вдається реалізовувати зараз, і яких успіхів вдалося досягти?
— Ця програма стартувала два місяці тому під цією ж «парасолькою»: це кредит від уряду Німеччини у розмірі 7 млн євро, який при сприянні Міністерства фінансів було перетворено на два кредити для українських банків: Банку Львів та Укргазбанку.
Ці банки-партнери разом з Фондом розвитку підприємництва й реалізують дану програму. Вже зараз в роботі 29 інвестиційних проєктів: 10 з них вже профінансовано, а 19 знаходяться на розгляді. Ми сподіваємося, що надалі рівень кредитування буде тільки збільшуватися. Наш Фонд теж долучився до цієї програми, бо має свій капітал.
Що ж до інших проєктів, то у нас ще є Програма мікрокредитування, Програма кредитування у сільській місцевості та Програма підтримки інвестиційних проектів малих та середніх підприємств за пріоритетними напрямками.
Всі ці програми реалізуються вже понад 10-ть років: за цей час було надано понад 150 тисяч кредитів на суму майже 30 млрд гривень. Фактично ми працюємо за так званою револьверною системою: ми надаємо ці кошти банкам, банки дають їх підприємцям, підприємці повертають банкам, банки повертають нам, а ми знову видаємо ці кошти банкам. І так по колу.
— Кредит буде надаватися в іноземній валюті чи у гривні?
— Кредитні кошти будуть надаватися у гривні, щоб уникнути валютних ризиків під час війни. Ми вдячні нашим європейським партнерам, які допомогли створити нам умови щодо компенсації цих валютних ризиків. Наразі у нас є хедж у розмірі 5 млн євро, наданий Європейським Союзом, що забезпечує нам можливість надання гривневих кредитів у банках.
— Назва проєкту «Додай енергії твоєму бізнесу». Розкажіть, будь ласка, що таке інвестиції з енергоефективності? Наскільки це зараз важливо?
— Ця програма направлена на розвиток енергоефективних технологій. Фактично, це інноваційне обладнання, що допомагає заощадженню енергоресурсів і водночас зменшує викиди вуглекислого газу. Це, своєю чергою, знижує екологічні ризики та зберігає довколишнє середовище. Саме такі проєкти ми й фінансуємо у рамках програми «Додай енергії твоєму бізнесу».
По-перше, це дозволить підприємствам заощадити на комунальних платежах, по-друге, підвищити власну продуктивність та зробити їх більш енергонезалежними.
Ми ж бачили ту ситуацію з електроенергією, що була цієї зими. А влітку нам необхідно відремонтувати пошкоджені електромережі. Тому ми й надаємо підприємцям кошти саме для придбання електрогенераторів, що дозволять створити альтернативне енергоживлення. Саме це — вдалий підхід, щоб забезпечити продуктивність та безперервність власного бізнесу. А ще — пережити наступну зиму, хоча я сподіваюся, що зима 2022 не повториться. І ми робимо все, щоб наша програма у цьому сенсі допомогла малому та середньому бізнесу України.
— Які підприємці зможуть узяти участь у цій програмі? І якими будуть умови кредитування для учасників?
— Наша програма відкрита для всіх підприємців, які відповідають сегментації, що є в Господарському кодексі України. Тобто, річний дохід цих підприємств має бути не більшим, ніж 50 млн євро.
Всі ці підприємства мають змогу отримати кредит у межах нашої програми, якщо вони здійснюють діяльність понад 1 рік. Ще одна умова — в них була прибуткова діяльність у 2021 році.
Фактично ми відкриті для 90% ринку України. Умови отримання кредиту наступні: ставка UIRD* (3 місяці) + 5, тобто зараз це складає 18,7%. Але хочу зауважити, що ця програма поєднується з державною програмою «Доступні кредити 5−7−9%». Залежно від комплектації бізнесу, кінцева кредитна ставка складає 5−7%. Тобто, ця ставка буде набагато нижчою, ніж ринкова. А сам термін кредитування — до 5 років. Водночас 10% має вкласти у цей проєкт сам підприємець. А ми перевіряємо, чи відповідає його діяльність нашим вимогам. Наш консультант — компанія IPC, що розробляє ці стандарти.
Зараз ми розробляємо правила, за якими чітко обиратимемо претендентів на кредит.
— Які переваги є в цієї програми?
— Фактично, ми змогли залучити додатковий ресурс для розвитку програми, адже більшість українських банків зараз живуть у стадії накопичення ресурсів і не готові видавати кредити. А Фонд розвитку підприємництва пропонує банкам зовнішній ресурс, який направлений виключно на кредитування. Таким чином ми й стимулюємо банки для кредитування в Україні навіть під час війни.
— Які подальші плани у Фонду розвитку підприємництва?
— Ми будемо продовжувати займатися цим проєктом, а також плануємо розвивати грантові програми стимулювання кредитування для підприємців. Такі гранти слугуватимуть квазігарантією для банків, щоб хоч трохи компенсувати ризики, пов’язані з поточною невизначеністю в Україні щодо повернення цих коштів.
Джерело: biz.nv.ua