Навігатор фінансової підтримки

Вхід в кабінет IT платформи
Новини ФРП
15 Квітня, 2025

ESG для бізнесу й держави: правила та інструменти відповідального управління

«ESG для бізнесу й держави: правила та інструменти відповідального управління». Саме під такою назвою 15 квітня 2025 року пресцентрі Українського кризового медіацентру відбулася пресконференція за участю провідних експертів з державних інституцій підтримки бізнесу, урядових структур, відповідальних за зелений перехід, а також з банківських та експертних асоціацій у сфері сталого розвитку для обговорення впровадження принципів екологічного, соціального та управлінського врядування (ESG) в Україні.

Захід, організований ГО «Асоціація відкритих даних» та YouControl.

Під час пресконференції відбулася презентація модуля від YouControl — «ESG-профіль» організацій — першого в Україні інструменту для комплексної автоматичної оцінки ESG-ризиків компаній.

ESG в Україні: Виклики та стратегічне значення

Учасники заходу обговорили широкий спектр питань, пов’язаних із впровадженням принципів сталого розвитку в Україні. Зокрема, що впровадження ESG-принципів є важливою умовою інтеграції України до європейських фінансових ринків і залучення міжнародного фінансування.

Тетяна Цимбал, спеціалістка з екологічних питань Фонду розвитку підприємництва: “Дотримання принципів сталого розвитку – це вже стандарт для Європи і запорука якісного відновлення України. Міжнародні інвестори хочуть бачити наш бізнес відповідальним. У свою чергу Фонд впроваджує ці стандарти у банках-партнерах, в тому числі шляхом проведення онлайн, офлайн та виїзного до клієнта навчання. Зокрема, доступ до програми «5-7-9» матимуть саме ті клієнти, які дотримуються законодавства та цих нових вимог”.

Геннадій Бортніков, член Правління ФРП: “Головними перешкодами для бізнесу під час імплементації стандартів ESG є кадрові проблеми для забезпечення стандартів сталого розвитку, організаційні виклики при перебудові процесів та значні операційні витрати на моніторинг і аналітику”.

До слова, YouControl, Фонд розвитку підприємництва та ГО Асоціація відкритих даних вже підтвердили свої наміри щодо поглиблення співпраці, зокрема через підписаний раніше меморандум. Тристоронній меморандум передбачає використання модуля “ESG-профіль” для оцінки підприємств, що залучають фінансування за державними програмами підтримки.

Серед основних викликів також назвали недостатню обізнаність бізнесу та державних структур щодо практичного застосування ESG-критеріїв і складність збору аналітики без автоматизації.

Андрій Грис, Голова комітету ESG при Незалежній асоціації банків України (НАБУ), начальник управління соціальних та екологічних ризиків АБ «Укргазбанк», зазначив: “Практична складність для банків полягає у верифікації ESG-статусу клієнта – від отримання повних даних до їх аналізу, що вимагає значних ресурсів. НАБУ вже працює над виробленням спільних рішень цих проблем та налагодженням взаємодії з міжнародними організаціями для обміну досвідом”.

Андрій Кітура, керівник Офісу зеленого переходу при Міністерстві економіки України та директор з розвитку DiXi Group відзначив: “Для успішної інтеграції ESG до 2030 року критично важлива тісна взаємодія бізнесу, держави та громадськості. За результатами нашого дослідження, 77% українських компаній потребують інструментів для впровадження ESG-стандартів. Ми виявили парадоксальну ситуацію: майже три чверті українських підприємств вважають себе сталими, проте лише кожна шоста компанія насправді розуміє, що це означає. Ми маємо забезпечити “безболісну” імплементацію цих стандартів, адже інтеграція ESG-принципів у державні програми фінансування є необхідним етапом економічної трансформації України”.

Результати дослідження демонструють і ще один цікавий феномен – хоча лише невелика частка компаній (близько 7-9%) добре обізнані про міжнародні ESG-стандарти, більшість українського бізнесу (понад 87%) підтримує їх впровадження.

Аліна Соколенко, Голова та Членкиня Наглядової ради Асоціації експертів зі сталого розвитку, наголосила: “Якщо український бізнес хоче мати доступ до міжнародного фінансування, впровадження стандартів ESG – це вже не опція, це стандартна вимога. На тлі посилення європейських директив щодо прозорого ведення бізнесу та боротьби з грінвошингом, час переходити від розмов до системних дій та імплементації стандартів, що ми вже зараз бачимо на прикладі таких інструментів, як модуль “ESG-профіль” від YouControl”.

Оцінка екологічних ризиків, соціальної відповідальності та корпоративної прозорості партнерів – це ресурсоємна задача. Збір, агрегація та аналіз розрізненої інформації з декількох джерел вимагає значних часових і фінансових витрат та гальмує прийняття важливих бізнес-рішень.

Саме задля розв’язання цієї проблеми, а також для підвищення прозорості бізнесу та його відповідності міжнародним стандартам команда YouControl розробила новий інструмент – модуль “ESG-профіль” підприємств.

Засновник і СЕО YouControl Сергій Мільман: “Наша мета полягала в тому, щоб перетворити складну тривалу аналітику на швидкий та ефективний цифровізований процес. Кінцева ціль — прискорити перехід бізнесу до стандартів сталого розвитку, зробити його конкурентоспроможним на глобальній арені та підтримати відбудову країни. Модуль «ESG-профіль» — це інструмент для комплексної оцінки ESG-ризиків компаній, що є важливим елементом нашої стратегії розвитку прозорого та відповідального бізнес-середовища в Україні.  Загалом ми розглядаємо модуль як можливість сприяти зеленій трансформації економіки та посилення позицій України у глобальному контексті сталого розвитку”.