Навігатор фінансової підтримки

Вхід в кабінет IT платформи
ЗМІ про нас
30 Квітня, 2018

Кредит на виріст: як малі та середні підприємства отримали доступ до «довгих фінансів»

І що іще стоїть на перешкоді розвитку

Завдяки міжнародним партнерським проектам малий і середній бізнес України може залучити кредити на довгий термін під відносно невисоку ставку – до 15% річних. Такі можливості надає підприємствам спільний проект Німецько-Українського Фонду, уряду Німеччини і шести вітчизняних банків. До програми підключаються адміністрації областей, що дозволяє знизити процентну ставку ще удвічі.

Доступ до дешевих кредитів – ахіллесова п’ята українських малих і середніх підприємств. Провідні вітчизняні банки часто декларують, що робота з МСБ є їхнім пріоритетом. Але в реальності у портфелі виданих кредитів частка малого та середнього бізнесу становить лише 9% (для порівняння – у сусідній Польщі МСБ отримує 56% із загального обсягу кредитування).

Результат такої фінансової політики – у відсутності віддачі. В Україні малий та середній бізнес дає лише 15% ВВП, у Польщі – понад 60%. Але останнім часом зростає інтерес до кредитування МБС серед міжнародних інституцій. У минулому році Німецько-Український фонд (НУФ) на Першому фінансовому ярмарку для МСБ представив програму із підтримки фінансування інвестиційних проектів малого та середнього бізнесу. 26 квітня 2018 року, під час Другого фінансового ярмарку в Харкові, в.о. керівника Німецько-Українського фонду Валерій Майборода розповів про результати.

Найдешевший кредит в Україні

Завдяки фінансовій допомозі Єврокомісії НУФ отримав через німецький державний банк Німеччини KfW 10 млн євро, або 300 млн грн. Кредити Німецько-Український фонд надавав не безпосередньо, а через шість банків-партнерів. Саме банк приймав остаточне рішення про видачу кредиту і перевіряв потенційного позичальника. Обов’язковою умовою НУФ був розмір процентної ставки – не більш 15%. В результаті вийшло навіть менше – згідно з підсумками за півроку, ставка склала 14,8%.

«Перший кредит ми видали у вересні минулого року. Сфокусувалися на інвестиційних проектах у певних галузях економіки: сільське господарство, переробна промисловість, готельно-ресторанний бізнес та енергоефективність. На початок квітня 2018 року з 300 млн грн кредитних коштів банки видали 62% – 180 млн грн. Основна маса кредитного ресурсу пішла у сільське господарство – зараз Україна переживає бум агрокредитування», – констатує Валерій Майборода.

Кредит терміном на шість років змогли отримати підприємства із річним оборотом до 10 млн євро і кількістю працівників до 250 чоловік. Середня сума кредиту склала 2 млн грн, банки надавали позики підприємцям у всіх областях України, за винятком Закарпатської, Волинської, Донецької та Луганської, а також Республіки Крим. Рекордсменом програми стала Чернігівська область, яка отримала 25 млн грн.

За словами керівника Асоціації приватних роботодавців Олександра Чумака, умови, запропоновані програмою Німецько-Українського фонду, досить вигідні підприємцям, адже зазвичай в Україні відсотки за такими кредитами – набагато вище, та й термін кредитування рідко перевищує один рік.

«Відсотки все ще високі у порівнянні з тими, які пропонують банки в Польщі. Адже Фонд не може конкурувати із банківською системою і видавати кредити під 5% річних, як у Європі – це буде нечесна конкуренція. 14,8% – це вже цікава пропозиція, ще не супер – але вже краще, ніж є. Якщо брати інші банки, то в середньому ставки по кредитах для малого і середнього бізнесу становлять 25-28% річних. Це непідйомна сума», – вважає Олександр Чумак.

Допомога у складенні бізнес-плану

Під час минулорічного ярмарку програмою зацікавилася Київська державна міська адміністрація. Завдяки угоді КМДА і НУФ столичні підприємці, які беруть участь у програмі, отримують компенсацію ще 50% номінальної ставки за кредитом, наданим банком. Таким чином, для них ставка становить всього 7,5%. Для цих цілей у бюджеті Києва на 2018 рік уже передбачено 10 млн грн. Київська програма підтримки підприємців була визнана найефективнішою в Україні. Зараз подібні програми компенсації готують в Харківській, Львівській, Тернопільській та Дніпропетровській областях.

«У нас вже готовий проект програми, і вона буде прийнята протягом 2018 року», – запевнив заступник голови Харківської облдержадміністрації Андрій Колос.

Під час Другого фінансового ярмарку учасники заявили про те, що в 2018 році НУФ, обласні адміністрації і банки будуть робити упор на консультаціях для малих і середніх підприємств. «Ми запропонуємо нову програму і будемо надавати шефство – підтримку у підготовці інвестиційних планів», – повідомив Валерій Майборода.

В Асоціації приватних роботодавців вважають, що за підсумками шести років, на які розраховані кредити, частка малого та середнього бізнесу в ВВП може вирости більше, ніж на 5%. Програми кредитування будуть стимулювати підприємців виходити з «тіні».

«У нас, на жаль, бізнес такий: став на ринку, торгує, має якусь копійчину і не хоче висовуватися, немає умов для зростання. Тому головна мета програми – стимулювати розвиватися з малого в середній бізнес, а з середнього – у великий», – каже Олександр Чумак.

Крім консультацій для бажаючих отримати кредит, Німецько-Український Фонд планує у цьому році запустити новий фінансовий інструмент в рамках програми кредитування – кредитні гарантії. Завдяки їм позики зможуть отримати навіть зовсім молоді компанії, які лише починають свою діяльність.

Автор: Олена Павленко

Джерело: Mind.ua