Навігатор фінансової підтримки
10 червня у Міністерстві фінансів України відбулася презентація річного звіту – 2020 Фонду розвитку підприємництва, завдяки якому в Україні реалізується ціла низка програм з підтримки фінансування мікро, малих та середніх підприємств (ММСП), а також розвитку малого бізнесу загалом.
Міністр фінансів України Сергій Марченко неодноразово зазначав, що одним із головних завдань Мінфіну та Уряду є формування дієвої державної політики сприяння розвитку бізнесу.
«Загальний обсяг фінансової підтримки малого бізнесу України за всіма програмами ФРП становить близько 48 млрд грн. Ми ставимо акцент на розвитку мікро, малих та середніх підприємств, від успішного функціонування яких залежить добробут більшості громадян. За результатами 2020 року спільні плани Уряду України та наших міжнародних партнерів з підтримки малого бізнесу Фондом розвитку підприємництва реалізовано у повному обсязі. Це дає нам підстави для запровадження нових проєктів – не лише за підтримки Уряду Німеччини, а й інших міжнародних фінансових організацій», – підкреслив Сергій Марченко.
Фонд розвитку підприємництва реалізує кредитні програми із залученням коштів допомоги Уряду Німеччини, програму FinancEast за підтримки Європейського Союзу, а також Державну програму «Доступні кредити 5–7–9%».
З 1996 року українські підприємці отримали 163 991 кредит на загальну суму 29,3 млрд грн у межах кредитних програм, що реалізуються, у тому числі, за рахунок позик від Уряду Німеччини, наданих Міністерству фінансів Україні через Німецький банк розвитку KfW.
Запуск Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%», яка стартувала за ініціативи Президента та Уряду України у лютому 2020 року, був вдалим та своєчасним. Завдяки Програмі вдалось зберегти та захистити тисячі мікро та малих підприємців від фінансових потрясінь і збитків. Програма широко представлена по всій країні, має високу популярність як серед банків, так і серед малого бізнесу. На сьогодні уповноваженими банками Програми стали 31 банківська установа, які покривають близько 98% ринку банківського кредитування малого бізнесу.
«Завданням Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» – розвиток та підтримка інвестицій ММСП. А з початком пандемії COVID-19 вона стала платформою, на базі якої оперативно був розгорнутий цілий комплекс антикризових заходів. На сьогодні укладено більше 17,6 тисяч кредитних договорів на загальну суму близько 46 млрд гривень. Вчасно запровадженні антикризові заходи допомогли значній кількості мікро, малих та середніх підприємств втримати фінансову рівновагу під час періодів карантинних обмежень. А головне – це відновлення довіри та співробітництва між державою та підприємцями», – зазначив заступник Міністра фінансів з питань європейської інтеграції, Голова Ради ФРП Юрій Драганчук.
«Роль ФРП з самого початку полягала не лише у наданні коштів банкам-партнерам, а й у практичному вирішенні гострих проблем під час кредитування МСП в Україні. KfW радий, що завдяки актуальній та ефективній підтримці з боку Уряду Німеччини та Європейського Союзу ми змогли поділитися нашим унікальним досвідом, а також, що сьогодні ФРП повністю виконує нашу спільну місію», – повідомив Голова Представництва KfW в Україні Курт Штрассер.
Міністерство фінансів України зацікавлене у розширенні обсягів підтримки фінансування ММСП через нові програми Фонду розвитку підприємництва.
З цією метою в грудні 2020 року Міністерство фінансів України підписало з Урядом Німеччини генеральну угоду про фінансове співробітництво, до якої увійшла велика кількість нових проєктів та програм.
Однією з таких програм стане нова кредитна програма з підтримки фінансування енергоефективних проєктів ММСП, яка реалізовуватиметься через нашого надійного партнера – Німецький банк розвитку KfW у співпраці з Європейським Союзом, який надав Україні фінансову допомогу на хеджування валютних ризиків у межах ініціативи EU4Business.
«Представництво ЄС розглядає ФРП як лідера і фінансового новатора в Україні і ми справді думаємо, що підхід, який Фонд застосовує – це саме те, що буде і надалі підтримувати ЄС. Тому ми сподіваємося на поглиблення нашої співпраці з ФРП у майбутньому», – наголосив керівник сектору сільського господарства, земельного лісового господарства, рибного господарства Представництва ЄС в Україні Хелл Крістіан.
Важливо зазначити, що протягом 2020 року відбувалась досить плідна та результативна співпраця з Японським агентством з міжнародного співробітництва (JICA). Японське агентство також планує запровадити в Україні нову кредитну програму з підтримки інвестиційних проєктів малого бізнесу за аналогією із чинною Програмою ФРП з підтримки фінансування інвестицій ММСП, яка за три роки реалізації продемонструвала високий інвестиційний потенціал та попит з боку ММСП на капітальні інвестиції.
«Завдяки своїй надійній репутації серед міжнародних фінансових організацій, Фонд розвитку підприємництва залучає в Україну довгострокові фінансові ресурси в межах нових програм для підтримки та розвитку малого підприємництва. Презентація річного звіту-2020 є логічним продовженням політики прозорості та публічності Фонду», – повідомив виконавчий директор ФРП Андрій Гапон.
Звіт-2020 Фонду розвитку підприємництва можна завантажити за посиланнями: українською та англійською.
Презентація за посиланням.
Відео презентації: