Навігатор фінансової підтримки

Вхід в кабінет IT платформи
Моніторинг законодавства
05 Липня, 2019

Необтяжені облігації більше не впливають на регулятивний капітал банку

Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні» від 21 травня 2019 р. № 71.

Необтяжені облігації держпозики, що рефінансуються НБУ та боргові цінні папери, емітовані Нацбанком відтепер не впливають на норматив достатності регулятивного капіталу банку, оскільки виключено абз. 4 п. 1.2 глави 1 розділу IV.

Під час розрахунку нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (розрахунок Н7) банк повинен включати кошти,  розміщені в інших банках як гарантійні депозити або грошове покриття за акредитивом, але після їх зменшення на суму покриття за таким акредитивом, отриманого від наказодавця акредитива (новий абзац у п. 2.2 глави 2 розділу VI).

До фінансових зобов’язань, наданих банком щодо контрагента, тепер також слід включати безвідкличні зобов’язання з кредитування, надані клієнтам. Ці та інші (раніше визначені) зобов’язання включаються банком до розрахунку Н7 із застосуванням коефіцієнту кредитної конверсії (CCF) згідно з Положенням про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями, затвердженим постановою НБУ від 30 червня 2016 р. № 351 (нова редакція п. 2.4 глави 2 розділу VI).

Гарантійні депозити та грошове покриття за акредитивом також включаються і до нормативів великих кредитних ризиків (Н8) (новий абзац п. 3.4 глави 3), до норматив максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами (Н9) (новий абзац п. 3 глави 4), а коефіцієнти конверсії застосовуються і до Н8, Н9 відповідно до нових редакцій п 3.5 глави 3 та п. 4 глави 4 розділу VI.

За новою редакцією п. 3.9 глави 3 розділу VI банк тепер зобов’язаний надавати дані до НБУ про всі великі кредитні ризики відповідно до н.п.а. Нацбанку, які регламентують правила організації статистичної звітності.

Банки під час розрахунку нормативів Н7/Н8/Н9 мають право зменшувати загальний обсяг кредитного ризику на суму забезпечення у вигляді:

1) гарантій/безвідкличних резервних акредитивів Кабміну, міжнародних багатосторонніх банків;

2) державних цінних паперів, боргових цінних паперів НБУ, придбаних за операціями репо;

3) цінних паперів, емітованих центральними органами виконавчої влади України або гарантованих урядом України; тощо.

Окрім того, новою главою 5 у розділі VI визначили умови врахування забезпечення під час розрахунку нормативів кредитного ризику. Зокрема, банк може зменшувати загальний обсяг ризику на суму забезпечення, що відповідає принципам прийнятності забезпечення, визначеним Положенням № 351.

Джерело: LexInform