Новини МСП
25 Серпня, 2022

Прискорений перегляд ліцензій та дозволів для бізнесу спричинить необґрунтовані переваги

Національне агентство з питань запобігання корупції провело антикорупційну експертизу проекту Закону «Про прискорений перегляд інструментів державного регулювання господарської діяльності».

«Виявлені у процесі експертизи недоліки можуть призвести до негативних наслідків, таких як довільне визначення вичерпного переліку регуляторних інструментів – без чітких критеріїв та належної кваліфікації для прийняття рішень, а також створення необґрунтованих переваг чи тягарів для учасників ринку. Тому НАЗК розробило пропозиції для усунення зазначених корупційних ризиків», – прокоментував Голова НАЗК Олександр Новіков.

Зокрема регулювання, пропоноване проектом в частині покладання на Уряд повноважень щодо визначення вичерпного переліку регуляторних інструментів, не узгоджується з нормами Конституції України та спеціальних законів, якими встановлено, що вичерпний перелік регуляторних інструментів визначається виключно законом. НАЗК рекомендувало привести його у відповідність до Конституції і закону.

Також відповідно до проекту спеціальна комісія має розглядати пропозиції центральних органів виконавчої влади, які формують політику у відповідних сферах економіки щодо застосування інструментів державного регулювання. НАЗК рекомендувало передбачити залучення представника відповідного ЦОВВ, визначити процедуру розгляду Комісією пропозицій ЦОВВ, встановити критерії під час формування Комісією переліку інструментів державного регулювання та прийняття рішення про його затвердження.

Водночас відсутність гарантій компетентності, чітких критеріїв оцінки та прозорості в роботі Комісії може призвести до неефективних заходів щодо перегляду інструментів регулювання, а також надасть змогу Комісії приймати рішення довільно та упереджено.

Крім того, НАЗК запропонувало виключити ті положення, які можуть призвести до прийняття регуляторних актів з порушенням принципів державної регуляторної політики, непрозорого регулювання бізнесу та посиленням адміністративного тиску при видачі ліцензій та інших документів дозвільного характеру.

З висновком експертизи можна ознайомитися за посиланням

Джерело: Lexinform