Моніторинг законодавства
03 Липня, 2023

Скасовано податкові пільги та преференції воєнного стану

Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (законопроект № 8401), яким відновлюється довоєнний стан системи оподаткування.

«Документ не передбачає підвищення податків та не вводить нові ставки податків. Норми направлено насамперед, на повернення податкового законодавства до довоєнного стану. Зокрема з 1 серпня 2023 р. обмежується дія окремих норм Кодексу, запроваджених на період до припинення або скасування воєнного стану на території України», – прокоментували у Міністерстві фінансів України.

Так, з 1 серпня 2023 р. передбачено:

1) скасування можливості для ФОП та юридичних осіб бути платниками єдиного податку ІІІ групи із застосуванням ставки єдиного податку у розмірі 2 % від суми доходу. Водночас платник матиме право подати заяву про відмову від застосування 2% ЄП та вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти. Без подання такої заяви він автоматично переводитиметься на систему, на якій перебував до обрання спрощеної системи;

2) відновлення для ФОП платників єдиного податку І та ІІ груп обов’язку сплачувати єдиний податок, крім тих, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України;

3) відновлення проведення планових документальних перевірок виключно для платників податків, які:

– здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;

– здійснюють діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);

– надають фінансові, платіжні послуги;

4) проведення позапланових документальних перевірок платників податку за виключним переліком, визначеним Законом;

5) відновити застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства; правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Крім того, з 1 жовтня 2023 р. відновлюється застосування штрафних санкцій за порушення порядку використання РРО/ПРРО (крім санкцій за порушення, що вчинені на окупованих територіях чи територіях бойових дій). Водночас, встановлюється зменшений розмір штрафу штрафних санкцій (25% та 50% вартості товару замість 100% і 150% відповідно) за незастосування РРО/ПРРО, невидачу розрахункового документу або видачу розрахункового документа на неповну суму покупки, що застосовуються до ФОП – платників єдиного податку (до закінчення воєнного стану, але не довше ніж до 1 серпня 2025 р.).

У разі сплати платником податків протягом 30 днів сум податків і зборів, донарахованих за результатами документальних перевірок, штрафні санкції не застосовуватимуться, а пеня не нараховуватиметься.

Джерело: Lexinform