Якість кредитів, виданих МСБ, вища в порівнянні з позиками великому бізнесу. Тому цей сегмент має стати драйвером економічного розвитку країни.
Відновлення кредитування є ключовим завданням для банків на 2017 рік. Перші позитивні сигнали вже маємо: у березні цього року порівняно з березнем минулого року залишки кредитів бізнесу у гривні зросли на 78,6 млрд.гривень; у першому кварталі почало відновлюватися кредитування домашніх господарств у національній валюті (поки що у споживчому сегменті) – на 4,6 млрд.гривень або на 6%.
І НБУ, і банки дають оптимістичні прогнози на цей рік. Зокрема, про це свідчать результати опитування банків про умови кредитування в Україні, яке щоквартально проводиться регулятором. Три квартали поспіль банки прогнозують пом’якшення стандартів кредитування в корпоративному сегменті. Вперше з кінця 2013 року банки передбачають пом’якшення стандартів кредитування і для валютних кредитів. Причому основними факторами, які стримували зростання кредитних портфелів, були не високі ставки, а надмірні внутрішні вимоги банків (вимоги до застави, термін і розмір кредитів).
НБУ також очікує, що у 2017 році ми побачимо тенденцію до відновлення кредитування. Оскільки вже є певні передумови для цього: покращилася ліквідність за рахунок повернення до банків коштів клієнтів; знижено ключову ставку НБУ до 13% протягом року, що сприяє зниженню ставок за депозитами.
Дещо покращилася ситуація в реальному секторі, боргове навантаження перестало бути критичним для багатьох підприємств та галузей. Окремі сектори – сільське господарство, видобувна та легка промисловість, інфраструктурні галузі – вже зараз є привабливими для відновлення кредитування. Банкам варто звернути увагу на орієнтовані на внутрішній попит підприємства цих галузей, а також на прибутковий малий, середній та мікробізнес з помірним борговим навантаженням.
Щодо малих і середніх підприємств (далі – МСП), то у згаданому опитуванні банки зазначають, що в ІV кварталі 2016 року було схвалено більше заявок для МСП. НБУ також фіксує пожвавлення кредитування у сегменті МСП. При цьому, якість кредитів, виданих МСБ, вища в порівнянні з позиками іншим бізнес-сегментам. Вірю, що цей сегмент стане драйвером відновлення кредитування і економічного розвитку країни. Тим більше, що боргове навантаження сектору МСП залишається незначним. Але слід визнати, що банки все ще обережно ставляться до кредитування МСБ. Я вітаю ініціативу Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), який почав впроваджувати нову схему підтримки малого та середнього бізнесу в Україні. Зокрема, ЄІБ допомагатиме знижувати ставки для приватних клієнтів при отриманні коштів через банки-партнери, пропонуючи клієнтам поліпшені умови кредитування. Ця гарна ініціатива сприятиме зростанню і створенню нових робочих місць.
Також активно працює Німецько-український фонд, одним із засновників якого є Національний банк України. Наприклад, лише у квітні цього року:
Представники засновників Фонду – НБУ, Мінфін та KfW – підписали нову програму з підтримки фінансування малих і середніх підприємств на 300 млн грн. Важливою відмінністю нової програми від попередніх програм НУФ стало запровадження системи бонусів для банків-партнерів НУФ залежно від частки інвестиційних кредитів в кредитному портфелі МСБ банку, частки пріоритетних кредитів в загальному розмірі інвестиційних кредитів та в залежності від кількості створених робочих місць на підприємствах МСБ в рамках нової програми. Переконаний, що ця програма сприятиме відновленню кредитування національного виробництва, активізації інвестиційної активності МСБ та зростанню нових робочих місць в економіці України.
Представники Німецько-Українського фонду та Київської міської державної адміністрації підписали нову угоду про співпрацю. Відтепер очікуємо на спільне впровадження програм з підтримки фінансування МСБ Києва. У рамках цієї угоди буде реалізовуватися програма з підтримки фінансування малих та середніх підприємств в Києві, яка буде об’єднувати Нову програму НУФ з підтримки інвестицій МСП на 300 млн грн та Програму КМДА з компенсації частини відсоткової ставки за кредитами МСП Києва, наданими через банки-партнери НУФ. Завдяки цьому позичальники матимуть змогу отримати дешевий фінансовий ресурс на рівні 17%. Це дозволить надавати кошти кінцевому споживачеві в середньому під 9-10%, збільшивши загальний обсяг покриття майбутніх кредитів МСП у середньому до 200 млн грн.
Першоджерело: Бізнес