Від держрегулювання до податкового навантаження малий і середній бізнес в Україні проходить довгий шлях розвитку. Для того, щоб допомогти підприємцям вирішити питання доступу до фінансових ресурсів було створено міжнародні програми кредитування МСБ.
Основними видами діяльності в сфері малого та середнього підприємництва в Україні та Європі є: торгівля, будівництво, фінансова діяльність, а також сфера послуг, що включає перукарні, освітні послуги, кафе і ресторани, а також ремісництво. В ЄС ці сфери традиційно є найбільш привабливими для діяльності малого та середнього бізнесу.
Однак, в Україні розвиток малого і середнього бізнесу (МСБ) знаходиться на початковому етапі. Згідно зі статистикою EBA (European Business Association) в Україні, в країнах з розвиненою ринковою економікою чисельність зайнятих у сфері малого підприємництва, як правило, перевищує 50% населення працездатного віку (країни ЄС), а іноді може наближатися і до 80% (Японія). У той час, як в Україні цей показник становить лише 9 відсотків.
Історично важливим кроком для України стало підписання Угоди з ЄС у 2014 році, яка передбачає створення всеосяжної зони вільної торгівлі. Реалізація Угоди спрямована на модернізацію економіки, стимулювання торгівлі та забезпечення відповідності економічного регулювання європейській та міжнародної практиці.
Для багатьох представників МСБ це складно. Нелегко буває фізичним особам-підприємцям (ФОП), які становлять велику частку МСБ. За даними Держстату України, на грудень 2018 було зареєстровано 1,84 млн ФОП, що на 71 тис. більше в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року.
Європейський малий і середній бізнес активно розвивається протягом багатьох років, тоді як жодному українському малому або середньому підприємству немає і 30 років. Більш того, європейські підприємці не одне десятиліття мають широкий доступ до різнопланових фінансових кредитних ресурсів. Крім розгалуженої банківської мережі європейським МСБ доступні і державні програми підтримки, які в Україні погано розвинені.
Представники Німецько-Українського Міжнародного валютного фонду впевнені, що впровадження і розвиток програм підтримки фінансування малих і середніх підприємств в Україні допоможе налагодити функціонування пріоритетних галузей економіки.
НУФ за фінансової підтримки Уряду Німеччини надає спеціальні програми фінансування для малих і середніх підприємств, які хочуть інвестувати в покупку або вдосконалення обладнання, придбання, будівництво або ремонт виробничих приміщень, поповнити обігові кошти або вкласти гроші в розширення виробництва.
Представники Німецько-Українського Міжнародного валютного фонду впевнені, що впровадження і розвиток програм підтримки фінансування малих і середніх підприємств в Україні допоможе налагодити функціонування пріоритетних галузей економіки. Представники МСБ в Україні, які мають дохід не більше 10 млн євро на рік, і ведуть діяльність не менше 3 років, мають можливість взяти участь у програмі Німецького банку розвитку (KfW) та Німецько-Українського Фонду (НУФ) та отримати кредит на розвиток свого бізнесу від банків-партнерів у національній валюті за доступною відсотковою ставкою.
Скористатися такими перевагами зможуть представники пріоритетних напрямків. Довгостроковою метою підтримки МСБ є посилення та розвиток української економіки, а тому перевага надається пріоритетним для цього напрямками галузей. До них на даний момент відносяться сільське господарство, переробна промисловість, готельно-ресторанний бізнес, а також проекти в сфері енергоефективності.
АТ “КРЕДОБАНК”, один із банків-партнерів програми, протягом 2018 року видав 73 кредити на загальну суму 181,2 млн. грн за пільговою ставкою на рівні 15% річних. Більше 46% від загального фінансування за програмою НУФ склали інвестиційні кредити, які є одним із пріоритетів банку і для яких розроблено спеціальні умови.
Беручи до уваги переваги спільної моделі кредитування МСБ у національній валюті від НУФ і KfW, представники делегації ЄС в Україні зацікавлені в збільшенні обсягів хеджування для НУФ в 2019 році з метою підтримки фінансування інвестиції МСБ в гривні за доступною ціною.
Учасники програми кредитування малого і середнього бізнесу України говорять про співпрацю з НУФ і банками-партнерами наступне:
«Не завжди можна передбачити результат того чи іншого кроку. Навіть якщо ти впевнений у запланованому або прогнозованому результаті, є ймовірність того, що все може піти не так. У той же час, набагато легше приймати сміливі рішення і генерувати нові ідеї, коли є підтримка. Таку підтримку ми знайшли в програмі фінансової підтримки від Німецько-Українського Фонду. Завдяки наданому кредиту у нас не тільки збільшився асортимент поліграфічних послуг, але нам також вдалося створити новий напрямок з розробки та виготовлення дитячих настільних ігор,» розповів Ярослав Бойчук, директор ПП” Диз-Арт “, підприємства, яке здійснює повний цикл виробництва картонної упаковки і друкованої продукції.
За підтримки уряду Німеччини та німецького банку розвитку KfW НУФ проводить уже третій Фінансовий Ярмарок, де свої пропозиції для малого та середнього бізнесу представлять банки-партнери, будуть обговорюватися актуальні програми кредитування й успішні кейси.
«Німецько-Український Фонд і банк-партнер АТ “КРЕДОБАНК” надали компанії ТОВ “ПрофіТранс” можливість отримати пільговий кредит за програмою фінансової допомоги підприємствам малого бізнесу. Дане фінансування було направлене на придбання високотехнологічного обладнання, зокрема УФ принтера і лазерного гравера. У свою чергу, це дозволило збільшити виробничу потужність підприємства, що вплинуло на експортний потенціал. Завдяки компенсації частини відсоткової ставки за кредитом компанія отримала можливість реінвестувати оптимізовану суму в розвиток власної виробничої інфраструктури. Наразі ведуться додаткові переговори з банком-партнером і НУФ з розширення існуючої програми співпраці,» поділився Дмитро Олянішин, директор ТОВ “ПрофіТранс”, виробника національної сувенірної продукції рекламних магнітів.
За підтримки уряду Німеччини і німецького банку розвитку KfW НУФ проводить уже третій Фінансовий Ярмарок, де свої пропозиції для малого та середнього бізнесу представлять банки-партнери, будуть обговорюватися актуальні програми кредитування й успішні кейси. Формат заходу передбачає конференцію з фінансовими експертами та нетворкінг-зону.
Третій Фінансовий Ярмарок відбудеться 16 квітня 2019 року в Києві, в КВЦ “Парковий”.
Безкоштовна реєстрація та участь: http://sme-fair.org.ua/
Джерело: NV.ua