ЗМІ про нас
17 Квітня, 2019

Ми проводимо Ярмарок третій рік. Директор українського офіса KfW Лутц Хорн-Хааке про третій фінансовий ярмарок

У своєму ексклюзивному інтерв’ю директор українського офіса німецького банку розвитку KfW Лутц Хорн-Хааке розповідає про основні проблеми МСБ сектора України і доступні фінансові програми для його фінансування.

Фінансовий Ярмарок для малого і середнього бізнесу реалізується Німецько-Українським Фондом за фінансової підтримки уряду Німеччини через очолюваний вами офіс державного банку KfW. Як народився і розвивається цей проект? Наскільки такий формат співпраці унікальний для вашого банку?

Ідея проведення Фінансовго Ярмарку для малого і середнього бізнесу (МСБ) народилася в 2016 році, коли ми працювали над новим проектом з підтримки МСБ. Ми розуміли, що в Україні немає платформи, де фінансовий сектор у форматі ярмарку може представити свої фінансові продукти для МСБ. У той же час для того, щоб дізнатися про спеціальні продукти для МСБ, підприємці повинні обійти всі банки і витратити на це кілька днів. Тому ми подумали, а чому б не створити формат, де банки і лізингові компанії зможуть зустрітися з МСБ і запропонувати їм свої продукти. Крім того, в рамках ярмарку підприємці зможуть не тільки знайти свій банк і підібрати собі продукт, вони також зможуть почути історії успіхів інших підприємців, отримати інформацію про нові МСБ проекти НУФ, іноземних донорів і МФО, а також програми підтримки підприємців місцевими органами самоврядування, взяти участь у дискусіях. Ярмарок повністю себе виправдала і в результаті ми вже проводимо його третій рік поспіль. Щоразу сотні підприємців і фінансових інституцій відвідують ярмарок, і кожен знаходить щось для себе, хтось – нового клієнта, хтось – кредитний продукт, хтось – бізнес-партнера.

Які реалізовані програми НУФ здаються вам найбільш успішними? У чому їх актуальність?

Серед проектів, які ми впроваджуємо через Німецько-Український Фонд (НУФ), найбільш успішним є проект з фінансування інвестицій МСБ в національній валюті. Цей проект фінансується урядом Німеччини і Європейським Союзом. Німецький уряд надав довгостроковий кредитний ресурс у валюті, а Європейський Союз доповнив його грантом, який ми використовували як валютний о хедж. Таким чином, ми отримали на виході гривню, яку банки можуть видавати на привабливих умовах для МСБ.

Скільки українських представників МСБ отримали від вас фінансову підтримку за весь час реалізації проекту? Яка загальна сума фінансування?

Якщо ми говоримо тільки про проект з кредитування МСБ в гривні, який ми впроваджуємо через НУФ, то за 1,5 року було видано 130 кредитів на загальну суму 463 млн гривень. Тобто, частина кредиту була вже реінвестована повторно. Насправді, завдяки довгостроковості нашого ресурсу, банки встигають по кілька разів видати кредит МСБ в межах проекту, що дозволяє нам досягати досить високого левериджу.

Що ви думаєте про ситуацію з недостатнім доступом до фінансування для сектора МСБ в Україні?

Згідно з даними ОЕCD, в Україні понад 99% всіх підприємств – це малий і середній бізнес з кількістю співробітників менше 250 осіб. При цьому ці підприємства створюють 47% всієї доданої вартості. Це говорить про те, що продуктивність серед МСБ ще низька і є величезний потенціал, який можливо реалізувати шляхом інвестицій. Для цього потрібно довгострокове фінансування.

Які кроки на законодавчому, адміністративному і регуляторному рівні необхідно вжити для полегшення доступу МСБ до фінансування? Як домогтися стійкого позитивного тренда кредитування малого і середнього бізнесу в Україні?

Це повинна бути спільна робота і парламенту, і уряду, і Національного банку. Тільки спільними зусиллями можна вирішити проблему доступу МСБ до фінансування. І тут вже є перші позитивні зрушення. Наприклад, закон про захист прав кредиторів. Але багато ще належить зробити. Самим же МСБ також потрібно багато зробити: підвищувати свою фінансову грамотність, мінімізувати операції з готівкою, ставати клієнтами банку, вести облік, платити податки, мати чітку стратегію розвитку свого бізнесу, вміти створювати бізнес-план, тобто ставати bankable, а також розібратися, як працює економіка, щоб розуміти, що не буває кредитів за ставкою 5% при депозитах в 20%.

У свою чергу банки готові фінансувати МСБ, але вони повинні чітко розуміти, хто їх клієнт, яка у нього історія і плани розвитку бізнесу, і найголовніше, що в разі дефолту клієнта права банку будуть захищені. Ну і, звичайно ж, загальні рамкові умови повинні поліпшуватися, що поступово й відбувається.

Чи є у вашому банку групи підприємців або сектори МСБ, які отримують пріоритетне фінансування? Чому ви їх виділяєте? Хто в Україні найбільше потребує такої підтримки?

Наш банк працює за дорученням уряду Німеччини, для якого розвиток всього МСБ сектора України є одним з ключових пріоритетів. У той же час, ми все-таки намагаємося направляти наші проекти саме на малий бізнес, оскільки їм складніше отримати фінансування, ніж середньому бізнесу. Крім того, ми реалізуємо проекти, спрямовані на підвищення енергоефективності серед МСБ, а також на збільшення продуктивності в аграрному секторі. Обидва напрями надзвичайно важливі для української економіки.

Яка роль банків у розширенні знань і навичок представників МСБ з ведення бізнесу? Як така робота ведеться в вашому банку?

Видаючи кредит банку у нас завжди є в можливість надати ще й консультаційну допомогу, наприклад, для впровадження технології кредитування МСБ, розвитку спеціальних МСБ продуктів, для налагодження внутрішніх процесів, навчання банківських співробітників тощо. Таким чином, ми опосередковано допомагаємо представникам МСБ, з одного боку, направляючи їх, а з іншого – готуючи банк під них. Отримавши технічну допомогу банк розглядає МСБ не як корпоративного або роздрібного клієнта, а як окремий сегмент. У банку з’являються спеціальні інструменти, які, в свою чергу, спрощують отримання кредитного ресурсу для МСБ.

Як ви оцінюєте перспективи розширення співпраці вашого банку в рамках НУФ? Який обсяг інвестиційного кредитування МСБ запланований на 2019 рік?

У секторі підтримки МСБ KfW працює або через НУФ, або безпосередньо з фінансовими інституціями. На цей рік ми запланували нову фінансову програму, яку ми будемо реалізовувати через НУФ для підтримки енергоефективності МСБ в розмірі 7 млн євро. Програма фінансується урядом Німеччини, і завдяки підтримці ЄС буде доступна для МСБ в гривні. Крім того, ми запускаємо новий проект в межах програми ЄС «EU4East», який спрямований на спрощення доступу до фінансування МСБ на підконтрольній території Донбасу. Підприємці зможуть отримати кредити на інвестиції або обладнання, техніку в лізинг з частковою компенсацією основної суми кредиту або лізингового контракту. Ми розраховуємо на загальний обсяг інвестицій в межах цього проекту більше 16 млн євро.

Які ваші очікування від «Третього Фінансовогоо Ярмарку», який пройде 16 квітня в Києві? Ваш основний меседж, який ви хотіли б донести до учасників цього заходу?

Ми розраховуємо на те, що підприємці, які прийдуть на ярмарок, знайдуть необхідний фінансовий продукт, а банки знайдуть нових клієнтів МСБ. Крім того, в рамках ярмарку ми спільно з НУФ представимо результати та історії успіху поточної програми фінансування інвестицій, а також представимо дві нові програми, згадані вище. Наш основний меседж: підтримка українських підприємців – це один із пріоритетів Німецько-Українського Фінансового співробітництва.

Джерело: NV.ua