Новини МСП
18 Листопада, 2020

Оголошено результати Проєкту «Підтримка малих і середніх підприємств»

11 листопада 2020 року в IQ BUSINESS CENTER відбулась презентація результатів Проєкту «Підтримка малих і середніх підприємств», що фінансувався Урядом Німеччини та Європейським Союзом через Німецький банк розвитку KfW.

За вісім років німецько-української співпраці була розбудована система кредитування малих та середніх українських підприємств у національній валюті та профінансовано МСП на загальну суму близько 1 млрд грн.

Основні результати Проєкту

Команда Фонду разом з консультантами Франкфуртської школи фінансів та менеджменту розробили нову програму з підтримки інвестицій МСП у національній валюті для захисту банків-партнерів та МСП від валютних ризиків. З цією метою KfW залучив для України від ЄС в рамках ініціативи EU4Business фінансову допомогу у розмірі 5 млн євро. Завдяки чому Фонду вдалося запропонувати МСП довгостроковий кредитний ресурс в гривні під 14-15% річних. Згодом до програми приєднались місцеві органи влади з програмами компенсації процентів до 50%, що дозволило вдвічі скоротити річний відсоток для підприємців.

Надзвичайний і Повноважний Посол ФРН в Україні Анка Фельдгузен поділилася результатами співпраці в рамках Проєкту: «Німеччина змогла забезпечити основу для успіху українських малих та середніх підприємств завдяки фінансовій підтримці у розмірі 12 мільйонів євро. Цей проєкт є живим прикладом чудової донорської співпраці, адже в рамках програми більше 300 МСП отримали кредити. Німеччина і надалі працюватиме з Фондом розвитку підприємництва». 

У рамках консультаційної складової Проєкту було проведено низку заходів, що сприяли інституційній розбудові НУФ. Результативність цих заходів підтверджена і зміною фінансових показників роботи Фонду. Зокрема, у період із 2015 по 2019 року:

 • чистий процентний дохід зріс на 600%;
 • чистий прибуток зріс із -3,6 млн євро до 5,6 млн євро;
 • власний капітал НУФ збільшився на 177%.

Модель реалізації Програми НУФ в комбінації з механізмом компенсації процентних ставок від місцевих органів влади лягли в основу Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%». А завдяки ефективній моделі функціонування Німецько-Український фонд був обраний Урядом України в якості платформи для реалізації Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» та перейменований у Фонд розвитку підприємництва.

Сергій Марченко, Міністр фінансів України, наголосив: «Фонд розвитку підприємництва на сьогоднішній момент є одним із основних драйверів кредитування в Україні, тому що він є фактично адміністратором Державної програми “5-7-9%”. І вже за цією програмою на сьогодні видано 4,5 тисячі кредитів для малого і середнього підприємництва на загальну суму 11 мільярдів гривень».

«Колишній Німецько-український фонд є лідером фінансових інновацій і забезпечує фінансову ефективність як для українських малих і середніх підприємств, так і для нашого внеску, який, по суті, є внеском платників податків у ЄС», – зазначив Штефан Шльойнінг, керівник програм співробітництва, Представництво ЄС в Україні.

ДОВІДКА:

Проєкт «Підтримка малих і середніх підприємств» поділений на дві частини – інвестиційну та консультаційну. Інвестиційна складова представлена позикою від Уряду Німеччини, наданої Україні через Німецький банк розвитку KfW, у розмірі 10 млн євро.

Консультаційна складова включала в себе 2 млн євро гранту, призначених для інституційної розбудови НУФ, консультаційної підтримки банків-партнерів, організації маркетингових заходів та фінансових ярмарків. Реалізація цієї складової відбулась за участі Франкфуртської школи фінансів та менеджменту.

У заході взяли участь:

 • Анка Фельдгузен, Надзвичайний і Повноважний Посол ФРН в Україні (відеозвернення);
 • Штефан Шльойнінг, керівник програм співробітництва, Представництво ЄС в Україні (відеозвернення);
 • Сергій Марченко, Міністр фінансів України (відеозвернення);
 • Людмила Гордіюк, заступник директора Офісу KfW в Україні (відеозвернення);
 • Андрій Гапон, виконавчий директор ФРП;
 • Валерій Майборода, уповноважений представник ФРП;
 • Андрій Фецун, керівник команди консультантів Франкфуртської школи фінансів та менеджменту (відеозвернення);
 • Марія Міронюк, головний проектний менеджер Проєкту (відеозвернення);
 • Представники банків-партнерів:
 • Андрій Стецевич, заступник Голови правління АТ Ощадбанк (відеозвернення);
 • Наталія Згоба, заступниця керівника напрямку корпоративного бізнесу та МСБ ПАТ “Кредобанк” (відеозвернення);
 • Ігор Тихонов, голова правління Creditwest Bank (відеозвернення);
 • Тетяна Єфремова, директор департаменту розвитку бізнесу Creditwest Bank (відеозвернення);
 • Тетяна Корнієнко, директор департаменту МСБ Укргазбанк;
 • Семен Пускай, директор департаменту МСБ АТ Укрексімбанк.

Захід відбувся в рамках Європейського тижня підприємництва.

Організатор прес-заходу забезпечив дотримання усіх необхідних рекомендацій для запобігання поширенню коронавірусної інфекції (COVID-19):

 1. Мінімальну дистанцію (1,5 м) між учасниками.
 2. Засоби індивідуального захисту та дезінфекції.
 3. Допустиму кількість учасників у приміщенні.

Більше фото за посиланням