Моніторинг законодавства
03 Жовтня, 2022

Операторам платіжних послуг та платіжним системам не треба перереєстровуватися за новим Положенням

Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про реєстрацію платіжних систем, учасників платіжних систем та технологічних операторів платіжних послуг» від 26 вересня 2022 р. № 208.

У Національному банку нагадали, що платіжні системи, учасники платіжних систем та технологічні оператори мають право здійснювати діяльність в Україні лише після внесення відомостей про них до Реєстру платіжної інфраструктури.

Платіжним організаціям платіжних систем, учасникам платіжних систем та операторам послуг платіжної інфраструктури, відомості про яких на день уведення в дію Закону України «Про платіжні послуги» містилися в Реєстрі платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури, що діяв до цього, не потрібно окремо реєструватися. Національний банк забезпечує перенесення відомостей про них до Реєстру в установлені Законом строки, зокрема вже внесено до Реєстру відомості про операторів послуг платіжної інфраструктури як технологічних операторів.

При цьому платіжним організаціям платіжних систем, а також технологічним операторам, які не мають наміру продовжувати надавати послуги, потрібно подати до Національного банку про це відповідне повідомлення. Національний банк після отримання повідомлень про припинення надання послуг платіжної системи скасує реєстрацію такої платіжної системи та її учасників, після отримання повідомлення від технологічного оператора – скасує реєстрацію такого оператора. Відповідні відомості будуть унесені до Реєстру.

Банки, які надають послуги технологічного оператора операторам платіжних систем, надавачам фінансових платіжних послуг (включаючи учасників платіжних систем), повинні повідомити Національному банку про надання таких послуг. Відповідна вимога міститься в Законі, водночас це не вимагає окремої реєстрації банків як технологічних операторів.

Окрім того, оновлено порядок реєстрації платіжних систем, учасників платіжних систем та технологічних операторів, зокрема спрощено порядок реєстрації:

– платіжної системи, оператором якої є резидент. Для такої реєстрації нема потреби подавати до Національного банку повну редакцію правил платіжної системи. Натомість до Національного банку подаватиметься інформаційна довідка, яка міститиме положення правил платіжної системи, необхідні Національному банку для прийняття рішення щодо реєстрації;

– учасників платіжної системи, оператором якої є нерезидент. До Національного банку не подаватиметься копія договору про участь у міжнародній платіжній системі, а подаватиметься залежно від виду участі у платіжній системі (пряма, непряма) відповідне повідомлення від оператора платіжної системи.

Строк розгляду документів Національним банком для платіжних систем та їхніх учасників не змінився і відповідно становить 60 та 30 робочих днів.

Визначено й підстави для відмови у внесенні відомостей до Реєстру та порядок скасування реєстрації платіжної системи, учасника платіжної системи та технологічного оператора.

Джерело: Lexinform