ЗМІ про нас
26 Лютого, 2018

Річні підсумки діяльності Фонду

Німецько-Український фонд працює в Україні більше 20 років. Заснований у 1999 році Національним банком України, Кабінетом Міністрів, представленим Міністерством фінансів, та Німецьким державним банком розвитку KfW, він став аналогом останнього в Україні. З самого початку діяльність фонду була спрямована на підтримку малих та середніх підприємств (МСП) в країні. Проте лише зараз НУФ вийшов на передній план у діалогах громадськості, а його програми привернули увагу МСП та фінансових установ з усієї країни.

Обговорення було спровоковано Першим фінансовим ярмарком, який відбувся в Києві у квітні 2017 року, та декількома заходами за участю наших банків-партнерів. НУФ та його програми були представлені на високому рівні. Протягом останніх 20 років мало хто з підприємців знав про Фонд та його роботу через обмеженість комунікацій.

Підтримка якісної комунікації та грамотна організація подій від агентства Pleon Talan в рамках співпраці, розпочатої на початку 2017 року, забезпечила Ярмарок та подальші події широкою громадською увагою. НУФ встановив контакти з потенційними партнерами, підписав договори про співпрацю з Київською та Харківською державними адміністраціями. І, звичайно, з’явилася можливість зробити найголовніше: залучити представників малих та середніх підприємств.

Відповідно до економічних законів сильний малий та середній бізнес є основою сильної економіки. В даний час це є життєво важливим для України. Саме МСП створюють основну частину робочих місць, виробляють основні доходи у державному бюджеті та роблять значний внесок до ВВП.

З іншого боку, їхня діяльність не є повністю прозорою. МСП були нецікавими для банків у докризовий період саме через це: операційні витрати на обробку та обслуговування заявки були занадто високими порівняно з доходом. Тому банки працювали лише з великими підприємствами протягом багатьох років, ігноруючи МСП. Тепер, коли криза минає, ми бачимо закредитовані корпорації з великими борговими проблемами та життєздатний малий та середній бізнес, який успішно пройшов через усі фінансові потрясіння.

З самого початку Німецько-Український фонд, за аналогією з усіма європейськими банками розвитку, був спрямований саме на МСП з їх відмітними негативними та позитивними рисами. І, подібно до KfW у Німеччині, НУФ почав працювати через банки-партнери в Україні: не створюючи конкуренції, а доповнюючи їхні позикові пропозиції власними ресурсами.

Сьогодні в Україні діє чотири програми НУФ. Остання з них, Програма фінансування підтримки інвестиційних проектів малих та середніх підприємств у пріоритетних напрямках, останнім часом викликає особливий ажіотаж. За умовами цієї програми, кредитуються МСП, що працюють у 4 пріоритетних секторах: легка промисловість, сільське господарство, енергетика, готельний та ресторанний бізнес.

Загальна сума кредитних коштів у програмі складає 300 мільйонів гривень, а відсоткова ставка становить до 15%, нижче середнього рівня ринку. Перевага надається інвестиційним проектам, які передбачають придбання та модернізацію обладнання, виробничих потужностей тощо.

Інвестиційні позики створюють основу для подальшого розвитку економіки та фінансової стабільності. Особливо якщо позику отримує підприємство, яке виробляє продукцію для національного ринку. Це допомагає зменшити обсяги імпорту, позитивно впливає на ціну та фінансову стійкість країни.

Крім того, для того, щоб заохотити банки співпрацювати з МСП, НУФ запровадив систему знижок. Якщо банк має значну частку інвестиційних кредитів у своєму кредитному портфелі, ми надаємо йому знижку, що дозволяє збільшити маржу банку. Якщо банк має значну частину інвестиційних кредитів у пріоритетних секторах, то отримує додаткову знижку. І якщо інвестиційний проект створює робочі місця, банк отримує третю знижку. Таким чином ми компенсуємо вартість оцінки МСП. Це допомагає як банкам, так і бізнесу.

Минулого року Німецько-Український фонд та Європейський Союз уклали угоду про компенсацію валютних збитків. Згідно з нею ми отримали ресурс у розмірі 5 мільйонів євро на дві існуючі програми. Наразі валютні ризики сплачуються насамперед через це співробітництво.

З іншого боку, ми розуміємо, що Україні та українським підприємцям потрібно шукати внутрішні інструменти хеджування валютних ризиків, бути незалежними у цьому питанні. У рамках своєї стратегії НУФ розробляє та впроваджує механізм хеджування за допомогою Національного банку України. І якщо це вдасться, ми зможемо залучити значні інвестиції в країну, оскільки існує багато пропозицій щодо дешевих довгострокових ресурсів на Заході, але немає механізму конвертації валюти в гривні та розміщення цих ресурсів.

НУФ розробляє програму трансформації цих коштів у позики на гривні для фінансування інвестиційних проектів. І я думаю, що рано чи пізно ми станемо незалежною агенцією розвитку з широким колом фінансових і консалтингових інструментів. З самого початку існування НУФ ми знали, що завершальним етапом “еволюції” організації є перетворення в агентство розвитку.

Робота в такому форматі дозволить ефективно і швидко залучати кошти від західних партнерів для інвестиційних проектів МСП, як це робиться в інших європейських країнах. Спільно з нашими німецькими партнерами ми продовжуємо працювати над реалізацією цієї мети.

Протягом 2018 року ми плануємо запровадити механізм кредитних гарантій. Якщо щось трапиться з підприємством, що взяло кредит, ми візьмемо на себе 50% погашення кредиту. Часто підприємці не мають достатньої матеріальної безпеки, тому перспективні проекти не можуть отримувати кредити.

Проте в цій практиці немає нічого нового. Програми, подібні до цієї, впроваджуються Федеральним банком розвитку KfW у Німеччині у співпраці з муніципалітетами. Це дає ресурс через банки-партнери на всіх землях, і кожна із земель додає компенсацію процентної ставки та додаткове покриття зборів у разі невиконання зобов’язань. Це створює певну синергію, що значно підвищує гарантії ризиків для банків, заохочуючи їх працювати в регіоні.

Програма підтримки фінансування інвестиційних проектів малих та середніх підприємств у пріоритетних напрямках виявилася успішною. Майже всі ресурси вже були надані банкам-партнерам: ПроКредит Банку, Кредобанку та Укргазбанку. Ми залучили КМДА до проекту, щоб зменшити процентні ставки та вартість позик. Це дозволило розпочати кредитування МСП у Києві за найнижчою процентною ставкою в країні – лише 7,5% річних у гривнях.

Ми плануємо подальший розвиток інфраструктури, навчання партнерських банків та підвищення рівня фінансової грамотності позичальників. Кількість партнерів збільшиться до 20, оскільки це впливає на суму кредитування та потенціал фонду.

Навесні 2018 року Німецько-Український фонд представить стратегію до 2020 року. Упродовж решти року ми плануємо розширити програму субсидій на кредити МСП по всій території України та надавати ще більше можливостей для отримання фінансової підтримки українських малих та середніх підприємств. Все буде, як завжди було з Німецько-Українським фондом: єднання заради розвитку.

Оригінал інтерв’ю англійською читайте за посиланням: