Не скидати обертів. Підприємці зі Львова випереджають ринок, завдяки бізнес-кредиту від ЄС

Наполеглива праця дозволила двом українським бізнесменам створити сучасне поліграфічне виробництво. Нове обладнання забезпечить їм вихід на абсолютно новий рівень

«Я дивуюся тим, хто тікає з України. Вони кажуть, що немає можливостей, але ж у світі не існує кращого місця, аби себе реалізувати!». Цими оптимістичними словами підприємець Ярослав Бойчук розповідає про те, як йому працюється в рідній країні. Він дуже добре знає, про що говорить: вже 16 років він успішно розбудовує власну поліграфічну компанію «Диз-Арт», яка випускає коробки, календарі, декоративні магніти, настільні ігри та іншу подібну продукцію.

На старті Бойчук вклав у компанію 300 доларів США. Сьогодні ж «Диз-Арт» має річний обіг 1,3 млн. євро, а кількість штатних працівників сягає 80 осіб.

Незважаючи на те, що компанія за українськими мірками невелика, вона відома не тільки на місцевому рівні, а й серед компаній більшого масштабу. Серед клієнтів львівських поліграфістів національна мережа заправок ОККО, найбільший ресторанний холдинг країни «!Fest» та німецький концерн Klingspor, який має у Львівській області виробниче підприємство. Секрет «Диз-Арт» полягає у наданні послуг, яких немає у конкурентів.

Зараз львівська компанія стоїть на порозі нового прориву. Підприємці знову готові запропонувати послугу, яку не в змозі надати конкуренти. Отримавши бізнес-кредит, що був виданий Німецько-Українським фондом (НУФ) через Кредобанк в рамках ініціативи EU4Business, «Диз-Арт» купила й встановила сучасну лінію, подібних до якої немає у західному регіоні країни. Це дозволить компанії значно розширити коло замовників та збільшити прибутки.

Конкурентні переваги

«Диз-Арт» – це похідне від двох слів: «дизайн» та «артисти». Справа в тому, що перший бізнес Ярослава Бойчука був певною мірою пов’язаний з мистецтвом: він друкував афіші місцевим співакам і виконавцям. Працював як посередник – приймав замовлення та розміщував тираж плакатів у друкарні.

Першим серйозним клієнтом стала фабрика з виробництва косметики. Підприємство випускало духи та помаду, тож мало потребу у великій кількості упаковки для своєї продукції. Контракт становив чималі для починаючого підприємця 4 тис. доларів на місяць.

Щоб не залежати від підрядників, Бойчук вирішив відкрити власне виробництво коробок. Накопичений капітал у 300 доларів він витратив на придбання спеціальної машини для порізки картону. Великого досвіду у молодого директора не було, тому премудрості виробництва він осягав на практиці, часто працюючи нарівні з рядовими співробітниками.

Маленька компанія стала розширюватись у 2007 році, коли до неї приєднався Олексій Мікітко. «Диз-Арт» взяв у борг близько 10 тис. доларів на купівлю у болгарської компанії Intertrade JCS ще однієї сучасної машини для порізки картону. Згодом цей партнер з ЄС став постійним, розповідає Бойчук.

Нове обладнання відразу ж почало приносити користь. Воно дозволяло за низькою собівартістю виробляти сучасні туристичні магніти. А у той період Львів почав перетворюватись на один з туристичних центрів України. Туристів, в тому числі з ЄС, ставало все більше. Вони охоче купували магніти, а сучасна болгарська лінія компанії «Диз-Арт» дозволяла випускати цю продукцію без великих витрат.

Ще одним напрямком бізнесу стало виробництво настільних ігор та пазлів. Фірма не відмовлялась навіть від маленьких замовлень з боку невеликих компаній. З часом кількість таких замовлень збільшилась, створивши навантаження на потужності «Диз-Арт».

Нові обрії

Сьогодні в одному з чотирьох світлих цехів «Диз-Арт» кипить не тільки робота, а й навчання. Кілька молодих співробітників освоюють ще одну нову лінію, яка дозволить випускати коробочки преміум-рівня, але з невисокою собівартістю. Обладнання встановили буквально днями, розповідає Мікітко, з гордістю демонструючи гарну світлу коробочку. «Правда виглядає ексклюзивно?» – запитує він.

Нову лінію «Диз-Арт» придбала завдяки кредиту від Кредобанку, який видав його в рамках спільної програми НУФ та ініціативи EU4Business. Розмір позики склав майже 1 мільйон гривень. «Ми подумали: візьмемо ось цю машину, яка робить такі коробочки, що їх ми раніше клеїли вручну», – розповідає Мікітко. Він каже, що завдяки автоматизації підвищується продуктивність роботи, а, отже, знижується собівартість продукції. «Ми можемо залишитися в тому ж ціновому діапазоні, але робити краще», – пояснює він.

Такі програми, як EU4Business, для українського малого та середнього бізнесу є на сьогодні однією з небагатьох реальних можливостей отримати позику під процентну ставку на рівні 15% річних, що значно нижче в середньому по банківському ринку. Завдяки їй можна профінансувати придбання або оновлення обладнання, вихід на зовнішні ринки, а також взяти мікрокредит на розвиток малого бізнесу.

Ще один напрямок EU4Business – розвиток бізнес-навичок підприємців. В її рамках українським компаніям надають менторів з Європи, які допомагають розробляти нові продукти або покращувати вже існуючі. Один із прикладів такого навчання – компанія «Yarych», для якої фахівці з Європи допомогли розробити маркетингову стратегію. Як наслідок, компанія наразі є національним лідером з виробництва сухого печива «Марія».

А що стосується «Диз-Арт», то завдяки нинішньому кредиту від EU4Business компанія готуватиметься вийти на нові обрії розвитку. Бізнесмени впевнені, що устаткування, придбане за допомогою ЄС, дозволить «Диз-Арт» працювати на випередження своїх конкурентів, відкриваючи великі перспективи. «Є дуже багато замовників, які хочуть, але не можуть дозволити собі цю коробку, – каже Мікітко, – проте вони її куплять, коли впаде ціна». А, значить, заробітки невеликої компанії стануть ще більшими.

«Диз-Арт» отримав інвестиційний кредит в Кредобанк, наданий в рамках співробітництва Німецько-Українського фонду та банку KfW по фінансуванню малого та середнього бізнесу, при підтримці Европейського Союзу в рамках ініціативи EU4Business. Робота Фонду спрямована на кредитування малих та середніх підприємств в Україні, що не можуть собі дозволити займи по високій ціні.

Автор: Катерина Шаповал

Джерело: EU4Business