Навігатор фінансової підтримки

Вхід в кабінет IT платформи

Різьблення крізь виклики: як майстер із Дніпропетровщини зберіг справу і планує навчати ветеранів

Павло Клименко — підприємець і майстер художнього різьблення з міста Самар, що на Дніпропетровщині. Його майстерня — це місце, де традиційне деревообробне мистецтво поєднується з сучасними технологіями. Вже понад десять років він перетворює своє хобі на справу життя, створюючи унікальні декоративні елементи для меблів, іконостасів, інтер’єру. Повномасштабна війна поставила бізнес під загрозу. Щоб адаптуватися до нових умов і розвивати майстерню, Павло долучився до грантової програми від EU4Business.

Від хобі до справи життя

“Ікіґай я знайшов саме у різьбленні, — розповідає Павло. — Спочатку це було хобі. З дитинства я захоплювався малюванням, ліпленням, а потім знайомий зібрав верстат з ЧПК і ми почали освоювати 3D-моделювання і фрезерування.”

З 2014 року чоловік почав займатися різьбленням, а у 2017-му офіційно зареєстрував ФОП. Його основний напрямок — виготовлення художніх елементів з дерева для столярних майстерень і меблевих фабрик. Серед клієнтів — і невеликі майстри, і великі компанії зі Сходу України.

“Я хотів, щоб Самар став центром різьблення Лівобережної України. До війни ми працювали кластерно: одна команда робила заготовки, інша — 3D-моделі, ще інша — шліфувала. У мене була майстерня з верстатами, я координував увесь процес.”

Війна: втрата ринку, волонтерство, пошук себе

24 лютого 2022 року повністю змінило життя підприємця. “Я в один день втратив ринок. Більшість клієнтів були з Донецької, Харківської, Запорізької областей. Хтось виїхав, хтось залишився в окупації.”

Майстерня Павла не постраждала від прямих обстрілів, але були перебої зі світлом і зовсім поруч “прильоти”. “Я навіть не думав про релокацію. У мене майстерня, я — голова гаражного кооперативу. Це мій дім.”

Спочатку займався волонтерством. На своєму обладнанні виготовляв турнікети, прокладки для трансформаторів, допомагав чим міг. Згодом почав навчатися. “Я моніторив різні програми, завантажував голову інформацією, дізнавався щось нове. І це почало мене мотивувати: треба робити, треба допомагати людям.”

Павло поступово почав відновлювати бізнес: створив столярну міні-майстерню, хоче облаштувати малярну камеру, розширити команду. Ідея — наймати ветеранів, навчати їх, створити спільноту навколо майстерні.

Грант від EU4Business — крок до нового етапу

Павло дізнався про програму підтримки бізнесу від EU4Business і одразу подав заявку. “Це перша програма, де я на кожному етапі отримував зворотний зв’язок. І це дуже допомогло. Все прозоро, швидко, зрозуміло.”

За грантові кошти підприємець придбав спеціалізований токарно-фрезерний верстат для виготовлення ексклюзивних різьблених елементів: “Зараз одну ніжку я можу робити 4–5 днів. З новим верстатом — за день. Це поверне мене до довоєнного обсягу роботи й дасть змогу розширити спектр послуг.”

Крім того, Павло створює власний сайт для просування бренду та виходу на нову аудиторію — тепер орієнтується на захід України, адже з колишніх клієнтів так ніхто і не повернувся.

Майстерня майбутнього

Павло планує повернутися до довоєнних обсягів виробництва, розширити спектр послуг, вийти на ринок Західної України та офіційно працевлаштовувати ветеранів.

“Мікробізнес — це двигун економіки. Він сьогодні малий, а завтра — потужний. Такі програми дають нам ковток повітря, підтримують у найважчі часи. Цей грант — перший крок до реалізації моєї мрії.”

Верстат має прибути в майстерню вже у квітні, і це стане новим етапом для Павла Клименка та його справи, яка поєднує традиційні ремесла зі сучасними технологіями — і людяність з майстерністю.

Фото надано Павло Клименком

*** Публікація підготовлена в межах програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» за фінансування Європейського Союзу та уряду Німеччини. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також на підтримку інновацій та експорту. Деталі www.eu4business.org.ua

Стратегічний виконавець проєкту німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Імплементуючий партнер Фонд розвитку підприємництва.

Зміст публікації є виключною відповідальністю Фонду розвитку підприємництва і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу та уряду Німеччини.