Навігатор фінансової підтримки

Вхід в кабінет IT платформи

Від Бахмута до Чернігова: як підприємиця відновлює справу попри війну

Після того як війна знищила її бізнес у Бахмуті, Ольга Казловська почала все з нуля у Чернігові. Разом із заслуженим лікарем України, з яким вони працювали ще на Донеччині, вона знову відкрила медичну практику — тепер у прифронтовому місті на півночі України. Попри втрати, евакуацію, відсутність прибутку й труднощі з пошуком клієнтів, команда продовжує надавати допомогу тим, хто її потребує.

Історія, що почалась у Бахмуті

Ольга Казловська працює як підприємиця з 2018 року. У Бахмуті вона відкрила медичну практику, яка спеціалізувалась на лікуванні алкогольної й наркотичної залежності, а також на передрейсових оглядах водіїв, профоглядах, психофізіологічних експертизах.

Її колега — психіатр-нарколог, заслужений лікар України Олександр Кубець — має 18 патентів на розроблені методики лікування залежностей. Разом вони сформували команду з 4–6 фахівців.

“У нас була вже своя база, нас знали. Ми вигравали тендери через ProZorro, обслуговували не лише Бахмут, а й Донецьку, частково Луганську області”, — розповідає пані Ольга.

Війна: втрата всього

1 серпня 2022 року російські окупанти розпочали “наземну операцію” в Бахмуті. Відтоді місто стало іще одним символом української незламності та героїзму. Приміщення медцентру було зруйноване. “Ми втратили все. І саме місто — його більше нема”, — каже пані Ольга.

Обладнання, оргтехніка, ноутбуки, меблі — нічого не вдалося евакуювати. Команда роз’їхалась по країні, хтось залишився у Дніпрі, хтось у Житомирі. Але згодом Ольга разом із колегою вирішили починати з нуля у Чернігові.

Відновлення в Чернігові

З червня 2023 року медична практика знову почала працювати — вже у новому місті. Оформили нову ліцензію, знайшли приміщення, яке відповідає санітарним нормам. “Дуже важко було знайти адекватну за ціною оренду. Тут інший регіон, інші витрати, все дороге.”

Ольга нині працює на двох роботах: у власному бізнесі й одночасно — медичною сестрою в обласній психіатричній лікарні. Лікар — психіатр-нарколог — також влаштувався туди офіційно. “Це така допомога на життя. А як підприємець — це окрема робота.”

У Чернігові вони продовжують надавати послуги з передрейсових оглядів водіїв, лікування алкогольної залежності, психофізіологічної експертизи. “Поки що про нас мало хто знає, немає ще тої впізнаваності, як була в Бахмуті. Зараз до нас звертаються переселенці, військові, люди після обстрілів. Ми маємо досвід, методики, бажання допомогти”.

Грантова підтримка як спосіб протриматися

Щоб втримати бізнес у новому місті, Ольга давно слідкувала за грантовими програмами. Перша спроба участі не увінчалась успіхом через помилки в документах. Але вдруге їй вдалося — завдяки грантовій програмі від EU4Business вона придбала базове необхідне оснащення: ноутбук для ведення електронної документації, алкотестер, шприци, крапельниці.

“Ці програми дуже важливі. Вони дають можливість не просто втриматися, а відчути, що тебе підтримують. Що твоя справа ще може жити”, — пояснює Ольга. Усе це стало стартовим пакетом, який дозволив хоча б частково відновити роботу медичної практики й почати прийом пацієнтів у Чернігові.

Витримка, досвід і віра

Зараз реклама тільки почала працювати й поки не дає очікуваного результату. “У Чернігові трохи інший менталітет. Тут працює сарафанне радіо, а от банери чи соцмережі — не дуже. Тож поки думаємо, як краще просуватися.”

Попри нульову прибутковість, усі податки сплачуються, а послуги — надаються якісно. “Ми тримаємось на плаву. Сподіваємось, що далі буде краще.”

У команди є досвід, методики, репутація. Вони готові працювати, допомагати військовим і цивільним з посттравматичними синдромами. “До нас звертаються люди після обстрілів, з ПТСР, і ми намагаємося допомогти.”

“Такі програми — це не просто гроші. Це можливість вистояти. Це сигнал, що твоя справа ще комусь потрібна. Я раджу всім подаватись, особливо тим, хто дійсно працює”, — підсумовує Ольга Казловська.

Фото надано Ольгою Казловською

Публікація підготовлена в межах програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» за фінансування Європейського Союзу та уряду Німеччини. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також на підтримку інновацій та експорту. Деталі www.eu4business.org.ua

Стратегічний виконавець проєкту німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Імплементуючий партнер Фонд розвитку підприємництва.

Зміст публікації є виключною відповідальністю Фонду розвитку підприємництва і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу та уряду Німеччини.